Aloha, przybyszu. Jesteś właśnie na sekretnym tropie, gdzie znajdziesz recenzje, wywiady czy tematy około książkowe. Jeśli chcesz, zostań na dłużej, będzie miło. Możesz zaobserwować blog, polubić fanpage oraz subskrybować kanał na YouTube.

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

* Sekretny Trop istnieje od 01.08.2016.
* Aktualny szablon jest od 21.01.2017 wykonany przez Ayash.
* Szablon dostosowany do Chrome. W innych przeglądarkach może być niewielka różnica.
* the Shadow będzie pojawiać się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
* the Shadow nie ma żadnego znaczenia. Jest to po prostu wybrane słowo, do określenia cyklu postów.
* recenzje, wywiady czy inne posty będą publikowane nieregularnie.
* Nick Ayash nie ma żadnego znaczenia.

31.10.2016

Recenzja: Przeznaczenie Błazna

Autor: Robin Hobb
Tłumacz:Agnieszka Sylwanowicz
Oryginalny tytuł: Fool’s Fate
Tytuł: Przeznaczenie Błazna
Cykl: Złotoskóry
Tom: 3
Wydawnictwo: MAG
Data Wydania: 02.09.2016
Wydanie: III
Forma: Papier
Ilość stron: 986
Gatunek: Fantasy
Podgatunek: High FantasyOpis:
Skrytobójca, szpieg i mistrz Mocy Bastard Rycerski Przezorny, obecnie znany tylko jako żołnierz Tom Borsuczowłosy, na dobre osiadł na królewskim dworze w Koziej Twierdzy. Tylko nieliczni znają jego pełną tajemnic przeszłość – oraz wiedzą o ofiarach, jakie musiał ponieść, by przeżyć. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że Bastard włada magią Mocy. Wyruszywszy na wyprawę z księciem Sumiennym, Cierniem i ograniczonym, lecz wielce utalentowanym w Mocy Młotkiem, Bastard Rycerski stara się pomóc księciu wypełnić misję, polegającą na odcięciu głowy smokowi uwięzionemu w lodzie, legendarnemu Lodogniowi przebywającemu na wyspie Aslevjal. Powodzenie wyprawy mogłoby wreszcie doprowadzić do zawarcia pokoju między Królestwem Sześciu Księstw i Wyspami Zewnętrznymi – a także do zdobycia przez księcia ręki narczeski Ellianii.
Recenzja:
Ostatni tom trylogii Złotoskórego. Ostatni raz można zaznać ten świat Królestwa Sześciu Królestw. Ostatnia przygoda Bastarda, już nie będzie więcej jego historii, chyba że Autorce zechce się po latach tylu, ile minęło od wydania tejże powieści, znów stworzyć coś nowego z tymże bohaterem w roli głównej.
Strach to jedyna rzecz, której nie można odebrać tchórzowi.
Tom Borsuczowłosy, bo pod tym imieniem i nazwiskiem znany też jest Bastard, dostaje także nowe zadanie: wziąć pod opiekę syna Brutusa, który sam go niegdyś wychował, kiedy ojciec Bastarda oddał go do wychowania.
Kiedy człowiek przestaje się szamotać i idzie za przeznaczeniem, zamiast próbować zawładnąć swoim życiem, to okazuje się, że szczęście idzie za nim.
Przyznam, że z jednej strony cieszę się, iż więcej książek z historią Bastarda nie ma, bo mogłoby to być trochę naciągane i nudne, ale z drugiej strony zaś trochę mi szkoda, że nie poznam dalszych losów Toma Borsuczowłosego.
Przyznam, że choć zakończenie jednak jest trochę przewidywalne, ale zaś jest miłe, bardzo fajne. Miła odmiana od smutnych zakończeń niektórych książek, bo moje książki, które piszę, raczej szczęśliwego zakończenia mieć nie będą.
No cóż, dużo to ja nie będę omawiać. Wszystko to samo, co w poprzednich tomach, to jest zachowany ten sam styl, dużo opisów, ci sami bohaterowie oraz miejsca. Nic się pod tym względem nie zmieniło. I całe szczęście.
Tylko objętość ostatniego tomu jest najgrubsza, jak w przypadku cyklu Skrytobójcy, iż pierwszy tom najszczuplejszy, drugi już troszkę grubszy, a ostatni najgrubszy. W przypadku Złotoskórego jest dokładnie to samo.
Jest jeszcze jedna kwestia, otóż Tłumacze. Nie twierdzę, że źle czy coś tylko to, że o ile w Skrytobójcy był ten sam tak w Złotoskórym każdy tom tłumaczył już ktoś inny. Wiem, że to drobiazg, ale czasem może zaważyć to na szali i cykl taki może zyskać uznanie bądź stracić swą wartość. A poza tym mam umysł analityka i zwracam uwagę na detale, więc jeśli komuś spodobał się Skrytobójca, to i spodoba się i ten cykl.
7/10 - przyjemne
Tomy: Misja Błazna | Złocisty Błazen | Przeznaczenie Błazna

3 komentarze:

 1. Myślę, że będę musiałą zapoznać się z całym cyklem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością polecam zapoznać się za całym cyklem :)

   Usuń
 2. Nie spotkałam się wcześniej z tym cyklem, ale chętnie poszukam o nim czegoś więcej i może się skuszę, bo opis tej części jest naprawdę ciekawy :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń