Aloha, przybyszu. Jesteś właśnie na sekretnym tropie, gdzie znajdziesz recenzje, wywiady czy tematy około książkowe.

Jeśli chcesz, zostań na dłużej, będzie miło. Możesz też zaobserwować blog, polubić fanpage oraz subskrybować kanał na youtube.

Sekretny Trop istnieje od 01.08.2016. Aktualny szablon jest od 21.01.2017.

Posty:
* the Shadow będzie pojawiać się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
* recenzje, wywiady czy inne posty będą publikowane nieregularnie
* postów na miesiąc będzie nie mniej niż 5

11.03.2017

Recenzja: Assassin's Creed Porzuceni

Autor: Oliver Bowden
Tłumacz: Przemysław Bieliński
Tytuł: Assassin's Creed: Porzuceni
Oryginalny Tytuł: Assassin's Creed: Forsaken
Cykl: Assassin's Creed
Tom: 5
Wydawnictwo: Insignis
Data Wydania: 19.06.2013
Wydanie: I
Forma: Papier
Ilość stron: 448
Gatunek: Fantasy
Podgatunek: Low FantasyOpis:
Jestem doskonałym szermierzem. I nieobce jest mi zadawanie śmierci. Nie czerpię z niego przyjemności. Mam do tego po prostu wrodzoną łatwość.
Londyn, rok 1735. Haythama Kenwaya szkolono w posługiwaniu się mieczem, odkąd tylko był w stanie go unieść. Kiedy jego rodzinny dom zostaje zaatakowany, a uzbrojeni napastnicy mordują mu ojca i uprowadzają siostrę, Haytham broni go w jedyny znany mu sposób: zabija.
Straciwszy rodzinę trafia pod opiekę tajemniczego nauczyciela, który szkoli go na śmiertelnie groźnego zabójcę. Pałający żądzą zemsty Haytham rusza szukać winnych, nie ufając nikomu i kwestionując wszystko, co dotąd mu wpojono.
Pośród spisków i zdrad zostaje wciągnięty w odwieczne zmagania między Asasynami i Templariuszami.

Recenzja:
Tym razem Oliver Bowden przenosi czytelnika w świat gry Assassin's Creed III. Jednakże nie do końca, ale o tym w dalszej części.
Stał przede mną w piwnicy siedziby przy Celetnej. Nie ubrał się według praskiej mody.
XVIII wiek. Prócz bohaterów z gry Assassin's Creed III czyli Haythama oraz Connora, występuje krótko bohater z gry Assassin's Creed IV: Black Flag, Edward Kenaway czyli ojciec Haythama.
nocujemy w siedzibie templariuszy w Pradze. Siedząc w skornym pokoiku o szarych, kamiennych ścianach, czuję na sobie brzemię tysiącleci historii zakonu.
W grze z początku gracz steruję Haythamem, lecz do pewnego momentu. Tym momentem są narodziny Connora i to nim gracz steruje już w późniejszej fazie gry.
Dlaczego więc nie do końca o tym? Owszem, występuje Connor, ale w tym momencie gra drugie skrzypce.
Powieść zaś jest w formie pamiętnika, który pisany był przez Haythama, ojca Connora, i to on gra pierwsze skrzypce. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. Jest gra o jego synu, Connorze, w którym on sam miał swój niewielki udział? Jest. Jest gra o jego ojcu, Edwardzie? Jest. Brakuje tylko tych momentów o nim samym. Co nakierowało Haythama, że nie poszedł w ślady ojca i nie został Asasynem tylko wybrał Zakon Templariuszy? Co się stało z jego przyrodnią siostrą? Na te pytania za wcześnie w grze Assassin's Creed IV: Black Flag, lecz nie o tym też w grze Assassin's Creed III, bo to nie historia o Haythamie. Brakowało tego ognia, które uzupełniłoby historię rodzinną rodu Kenaway, stąd też papierowa wersja o Mistrzu Zakonie Templariuszy, bo czas jego działań pokrywa się z działaniami Connora, jego syna.
Myślę, że Autor podołał zadaniu. To żaden problem, jak w przypadku poprzednich części, spisać i ubarwić lekko znaną już historię, ale wyzwaniem jest też napisać coś, co stanowiłoby uzupełnieniem historii.
Dobrym rozwiązaniem jest to, że tym razem narracja jest pierwszoosobowa, a nie trzecioosobowa, jak było w poprzednich tomach. Pozwala na lepsze poznanie motywów czy też czynników, które spowodowały, że Haytham stał się tym, kim się stał.
Jest to przyjemna powieść, którą dobrze się czyta. W tym przypadku nie nawiązuje do poprzednich tomów stricte tzn. nie pojawiają się bohaterowie z poprzednich tomów, bo już nie żyją od dawien dawna. Jest to część, która uzupełnia całość nie tylko ród Haythamów, ale ogólnie uniwersum Assassin's Creed.
6/10 - może być
Tomy: Assassin's Creed: Renesans | Assassin's Creed: Bractwo
Assassin's Creed: Tajemna Krucjata | Assassin's Creed: Objawienia
Assassin's Creed: Porzuceni | Assassin's Creed: Czarna Bandera
Assassin's Creed: Pojednanie | Assassin's Creed: Podziemie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz