Aloha, przybyszu. Jesteś właśnie na sekretnym tropie, gdzie znajdziesz recenzje, wywiady czy tematy około książkowe.

Jeśli chcesz, zostań na dłużej, będzie miło. Możesz też zaobserwować blog, polubić fanpage oraz subskrybować kanał na youtube.

Sekretny Trop istnieje od 01.08.2016. Aktualny szablon jest od 21.01.2017.

Posty:
* the Shadow będzie pojawiać się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
* recenzje, wywiady czy inne posty będą publikowane nieregularnie
* postów na miesiąc będzie nie mniej niż 5

09.05.2017

Recenzja: Ostatnie ŻyczenieAutor: Andrzej Sapkowski
Tytuł: Ostatnie Życzenie
Cykl: Wiedźmin
Tom: 1
Wydawnictwo: superNOWA
Data Wydania: 2014/2015
Wydanie: wznowione
Forma: Papier
Ilość stron: 330
Gatunek: Fantasy
Podgatunek: High Fantasy

Opis:
Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz.
Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi.
Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się rozmaitego paskudztwa – gdzie spojrzysz, tam upiory, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce plugawe. A i niebacznie uwolniony z amfory dżinn, potrafiący zamienić życie spokojnego miasta w koszmar, się trafi.
Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba zawodowca.
WIEDŹMINA.
Mistrza magii i miecza. Tajemną sztuką wyuczonego, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.
Recenzja:
Wiedźmin opublikowany został już w latach 90 ubiegłego wieku, ale to nie przeszkodziło w tym, aby do tej pory utrzymywać się na listach ważnych polskich dzieł fantasy. Gry też zrobiły swoją rolę w rozgłosie, ale dziś nie o grach, lecz o książkach, a konkretnie o tomie pierwszym Ostatnie życzenie.
Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe
Pozycja ta to zbiór opowiadań o Geralcie z Rivii. Opowiadania te są wstępem do cyklu o Białym Wilku (Geralt ma różne przezwiska).
Mężczyzna był elfem. Podobnie jak drugi, siedzący przy stole.
Cykl o Wiedźminie posiada kilka wydań w różnych okładkach. Ja posiadam akurat w twardych, więc z racji tego zdjęcie okładki, bo krąży tylko cały pakiet, a nie ma też dodatkowo wyglądu pojedynczych tomów.
Nie było to moje pierwsze spotkanie z tym cyklem. Czytałam już wcześniej tą serię o Geralcie, tyle że wypożyczone z biblioteki i mogłam już wtedy stwierdzić, że to mój taki must have do kupienia (i jeśli będą chętne osoby, to mogę zrobić na mój kanał na YT filmik o moim must have, które mam i na które jeszcze poluję).
Opowiadań tylko kilka, ale za to styl i język spowodowały, że czytelnik czyta i czyta i skończyć nie może. Ale przede wszystkim to historia, zachowanie bohaterów czy miejsce, poczyniły do tego, iż czytało się bardzo dobrze. Rozmowy bohaterów takie, jakby to określić, takie swojskie. Nie były takie sztuczne czy nijakie. I choć to tylko zbiór, była to ciągłość historii tylko z tym, że ukazane w najbardziej ważnych momentach i aspektach Wiedźmina w krótszej formie.
W sumie pierwszy raz przyznaję najwyższą notę, ale moje sumienie nie pozwala na inną. Cykl o Wiedźminie to naprawdę klasyka polskiego fantasy i dobrze by było zapoznać się z tym.
10/10 - arcydzieło
Tomy:
Ostatnie Życzenie | Miecz Przeznaczenia
Krew Elfów | Czas Pogardy | Chrzest Ognia | Wieża Jaskółki | Pani Jeziora
Sezon Burz

2 komentarze:

 1. O matko, masz to cudowne białe wydanie <3 Nie wiesz może czy da się upolować je gdzieś na sztuki tzn. nie od razu całą serię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)
   Ja ogólnie kupuję książki w Empiku, ale akurat Wiedźmina kupiłam na gandalf.com.pl z uwagi, że cena była niższa o 150 zł za pakiet i zamiast mulić w Empiku 500 zł, ja zapłaciłam 350 zł. Jednak niestety białe wydanie masz w komplecie, bo do tych 8 książek, masz jeszcze mapkę ze świata Wiedźmina. Sprawdzałam też oferty na olx, gumtree i allegro, ale akurat prędzej komplety znajdziesz niżeli pojedyncze tomy. Jeśli chcesz kupić pojedynczo, to pakiet czarny lub czerwony możesz w każdej jednej księgarni kupić, ale biały, którego część widzisz na zdjęciu, jest niestety w komplecie.

   Usuń